Obserwatorzy

niedziela, 1 lutego 2015

PERŁA

Komplet z pereł i kryształków


PERŁA
Perły – wytwory małży (głównie perłopławów z rodzajów Pteria i Pinctada), rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. W jubilerstwie perły definiuje się jako „produkty naturalne pochodzenia organicznego, powstałe w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków”.

Perły tworzą się w małżach słonowodnych, niektórych małżach słodkowodnych, sporadycznie również w ślimakach. Najczęściej stanowią reakcję na ciało obce, które wniknęło między muszlę małża a jego płaszcz lub do wnętrza płaszcza.

W XIII wieku w Chinach odkryto, że perły można hodować, umieszczając w muszli ciało obce np. ziarenko piasku. Małż broni się, odkładając wokół niego kolejne cieniutkie warstwy masy perłowej, którą wyścielona jest od wewnątrz muszla. Po kilku latach powstaje drogocenna lśniąca perła. Produkcją pereł hodowlanych na dużą skalę zajęli się Japończycy na przełomie XIX i XX w.

Pochodzenie nazwy "perła" nie jest pewne, być może zostało zapożyczone od gatunku małża (łac. "perna") lub kulistego kształtu (łac. "sphaerula").

Od tysięcy lat perły należały do najcenniejszych klejnotów na ziemi odgrywając równie ważną rolę, na równi z biżuterią z diamentami, szmaragdami czy rubinami. Perły nazywano „łzami aniołów”. Są to również jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego. Pierwotnie perły miały znaczenie obrzędowe, później również magiczne i lecznicze, a po pewnym czasie zaczęto je wykorzystywać do wyrobu biżuterii.

Perła symbolizuje to co najlepsze w nas – uczciwość, czystość, niewinność i mądrość. Powiązywana jest z kobietą, szczególnie panną młodą lub spodziewającą się dziecka. Perła upiększa każdą kobietę czyniąc ją powabną, piękną i dodaje dostojności.
Perły pobudzają kobiecość, pomagają w pogłębieniu poczucia własnej wartości i samoakceptacji a także dają poczucie piękna i spokoju wewnętrznego. Symbolizują uczciwość i czyste serce, pomagają nam dostrzegać wartość i piękno w drobnych rzeczach życia codziennego i kochać to co przynosi nam los ciesząc się każdym dniem. Oczyszczają umysł z negatywnych myśli i złych skłonności. Powiązywane są z księżycem i jego fazami.

Perły wg medycyny niekonwencjonalnej:
Noszenie naszyjników z pereł bezpośrednio dotykających skóry zapobiega chronicznym bólom i migrenom.
Zawierają duże ilości wapnia, stąd mogą pomóc w przypadku chorób spowodowanych brakiem tego elementu, np. wzmacniają kości i zęby.
Stymulują procesy wydalania i oczyszczania organizmu oraz obniżają poziom cholesterolu.
Wspomagają leczenie chorób wątroby.
Niwelują chroniczne bóle głowy i migreny.
Pomagają przy zwalczaniu alergii, astmy, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i infekcji płucnych.
Wzmacniają system nerwowy, gruczoły nadnerczy, śledzionę oraz mięśnie.
Łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka, działają korzystnie na jelita i stymulują trawienie.
Pomagają przy dolegliwościach serca i układu krążenia, anemii a także dróg oddechowych.
W tradycyjnej medycynie chińskiej proszek perłowy stosowano bezpośrednio na skórę dla jej odżywienia i opóźnienia procesów starzenia.
Perły mają zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania, stąd zapobiegają niekorzystnym następstwom jego działania – powstawaniu wolnych rodników i starzeniu się skóry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz